Suunnitteletko muuttoa tai eläkkeellelähtöä Suomeen?

3.2.2022

Osallistu ”Muutto Suomeen – (paluu)muuttajan infotilaisuus” -webinaariin. EU-virkamiehiä askarruttaviin kysymyksiin ovat vastaamassa AIACE-Finlandin asiantuntijat. Tilaisuus järjestetään Zoomin kautta tiistaina 15.3.2022 klo 16 Belgian-aikaa (klo 17 Suomen-aikaa).

Mietitkö miten viranomaisasiat ja käytännön muuttojärjestelyt olisi hyvä hoitaa? Infotilaisuuden aikana (paluu)muuttoon liittyvät kysymykset selkenevät, kun käymme läpi esimerkiksi seuraavia aiheita: viranomaisilmoitukset Suomessa ja entisessä asuinmaassa, sosiaaliturva, sairausvakuutus, terveydenhuolto, eläkkeet, tuet, verotus, asunto ja muuttotavarat.

Erityisesti EU-virkamiehille suunnattu osio

Mukana on myös EU-virkamiehille suunnattu osio, jossa käydään läpi nimenomaan Suomeen eläkkeelle palaavia EU-virkamiehiä askarruttavia asioita. Kysymyksiin vastaavat AIACE-Finlandin eli entisten EU-virkamiesten kansainvälisen yhdistyksen Suomen jaosto ry:n asiantuntijat.

Ennakkokysymykset

Voit itse vaikuttaa webinaarin sisältöön lähettämällä ennakkokysymyksiä, jotka huomioidaan soveltuvilta osin webinaarin lopullista ohjelmaa laadittaessa.

Belgiasta osallistuvat voivat lähettää Suomeen (paluu)muuttoon, myös erityisesti EU-virkamiehenä, liittyviä ennakkokysymyksiä 20.2.2022 asti Suomi-Klubin verkkosivuston Ota yhteyttä-osion kautta:

https://www.suomi-klubi.com/yhteystiedot/ 

Kysymyksen yhteydessä kannattaa mainita, koskeeko se EU-virkamiehiä vai muita Belgiassa asuvia, jotta osaamme kohdistaa kysymykset joko AIACE-Finlandille tai Suomi-Seuralle. Kysymykset käsitellään anonyymisti. 

Webinaari on kaikille avoin ja maksuton. Tilaisuus tallennetaan. Tallennetta voi pyytää tilaisuuden jälkeen omaan käyttöön – yksityiskohdat ilmoitetaan myöhemmin.

Ilmoittautumislinkki löytyy Suomi-Seuran verkkosivuilta  

Viimeinen ilmoittautumispäivä on 12.3.2022.

Infotilaisuuden järjestää Suomi-Seura ry yhteistyössä verohallinnon, Kelan, Eläketurvakeskuksen (ETK), Digi- ja väestötietoviraston (DVV), Belgian Suomi-Klubin ja entisten EU-virkamiesten kansainvälisen yhdistyksen Suomen jaosto ry:n (AIACE-Finland) kanssa.